W drugim kwartale bieżącego roku, podsumowano etap regionalny XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci oraz etap wojewódzki V Ogólnopolskiego Konkursu dla dzieci Na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym.

Oba Konkursy realizowano pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

W eliminacjach regionalnego Konkursu Plastycznego w I grupie wiekowej, III miejsce zajęła Nina Dudkiewicz, uczennica klasy 1 ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie Sycowskiej, w Gminie Międzybórz.

Dodatkowo wyróżniono pracę Antoniny Marczak, uczennicy Szkoły Podstawowej w Ligocie Małej z Gminy Oleśnica.

W etapie wojewódzkim V Ogólnopolskiego Konkursu dla dzieci Na Rymowankę o Bezpieczeństwie

w Gospodarstwie Rolnym, wyróżnienia otrzymały:

  • Aleksandra Smorawska z Gminy Syców
  • Antonina Jędryczko z Gminy Twardogóra.

Dzieci uczestniczące w obu konkursach wykazały się znajomością zagadnień związanych z bezpieczeństwem w gospodarstwie rolnym i z pełnym zaangażowaniem przekazały swoją wiedzę w pracach plastycznych i rymowankach - prace plastyczne wyeksponowane są w Placówce Terenowej KRUS w Oleśnicy, na sali obsługi klientów.

W związku z nadchodzącymi wakacjami, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zachęca do zapoznania się z "Wykazem czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom w wieku poniżej 16 lat".

Określa on prace zagrażające dzieciom, które nie posiadają doświadczenia oraz właściwej wiedzy w związku z ich wykonywaniem. Do takich czynności należą:

I. OBSŁUGA CIĄGNIKÓW ORAZ MASZYN ROLNICZYCH, W TYM SPRZĘGANIE ORAZ AGREGOWANIE

  1. Zabronione jest powierzanie dzieciom kierowania ciągnikami rolniczymi.
  2. Dzieciom nie wolno powierzać obsługiwania maszyn rolniczych – szczególnie kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych.
  3. Niedozwolone jest przebywanie dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych.
  4. Nie wolno angażować dzieci do pomocy przy sprzęganiu oraz dopuszczać do ich przebywania pomiędzy ciągnikiem a sprzęganą maszyną.
  5. Niebezpieczne dla dzieci są prace związane z obsługą maszyn stacjonarnych znajdujących się w gospodarstwie, zwłaszcza takich jak: sieczkarnie, śrutowniki, gniotowniki, mieszalniki, rozdrabniacze, dmuchawy, przenośniki ślimakowe i taśmowe.
  6. Niedopuszczalne jest przebywanie osób na pomostach załadunkowych siewników i sadzarek do ziemniaków w trakcie pracy tych maszyn.
  7. Dzieci nie powinny obsługiwać ładowaczy i podnośników.

II. PRACE ZWIĄZANE Z POZYSKIWANIEM I OBRÓBKĄ DREWNA

  1. Dzieciom nie wolno uczestniczyć w przerzynaniu drewna pilarką tarczową (tzw. krajzegą lub cyrkularką) – jedną z najniebezpieczniejszych maszyn w gospodarstwie.
  2. Nie wolno powierzać dzieciom prac z użyciem pilarek łańcuchowych.
  3. Dzieci nie mogą wykonywać prac związanych ze ścinaniem drzew, ściąganiem drzew zawieszonych, załadunkiem i rozładunkiem drewna.
  4. Dzieci należy wykluczyć z udziału w czynnościach pomocniczych, związanych ze ścinką i rąbaniem drewna.

III. OBSŁUGA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH

  1. Obsługa zwierząt o dużej masie ciała, jak bydło, trzoda chlewna, szczególnie samców rozpłodowych, a także samic karmiących, powinna być dokonywana przez doświadczone i zdrowe dorosłe osoby, najlepiej przez silnych mężczyzn.
  2. Do czynności niebezpiecznych dla najmłodszych należą: załadunek i rozładunek zwierząt, a także prace przy uboju i rozbiorze zwierząt.

IV. SPAWANIE ELEKTRYCZNE I GAZOWE

  1. Do prac wzbronionych dzieciom należy spawanie elektryczne i gazowe oraz pomoc przy tych pracach. Wiąże się z nimi zagrożenie naświetleniem szkodliwymi promieniami i poparzeniem dłoni oraz twarzy. Ponadto istnieje ryzyko porażenia prądem oraz zatrucia gazami spawalniczymi. Czynności te wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz stosowania środków ochrony osobistej.

V. PRACE Z WYKORZYSTANIEM SUBSTANCJI CHEMICZNYCH, NAWOZÓW MINERALNYCH I ROZPUSZCZALNIKÓW

  1. Należy chronić dzieci przed dostępem do substancji chemicznych stosowanych w gospodarstwie, w tym przede wszystkim do substancji żrących, paliw, chemicznych środków ochrony roślin, nawozów (szczególnie wapna palonego).
  2. Nie wolno powierzać dzieciom prac z użyciem rozpuszczalników organicznych, ani narażać ich na kontakt z tymi substancjami.

VI.  PRACE GROŻĄCE CIĘŻKIMI POPARZENIAMI I POŻAREM

  1. Dzieci nie wolno angażować do rozpalania i obsługi pieców centralnego ogrzewania. Wykonywanie tych czynności wiąże się z niebezpieczeństwem wybuchu i pożaru, a tym samym z dużym ryzykiem poparzeń tułowia, twarzy i rąk. Podobne ryzyko dotyczy obsługi parników, kotłów do gotowania i suszarni.

VII. PRACE W ZAMKNIĘTYCH ZBIORNIKACH

  1. Prace w silosach i zamkniętych zbiornikach, a także opróżnianie zbiorników szamb, wywóz gnojówki i gnojowicy, to czynności szczególnie niebezpieczne –  nigdy nie powinny uczestniczyć w nich dzieci.

VIII. PRACE NA WYSOKOŚCI.

  1. Wszelkie prace na wysokości, np. na pomostach, drabinach, drzewach, dachach, powinny być wzbronione dzieciom z uwagi na zagrożenie upadkiem.

IX. PRACE W WYKOPACH ZIEMNYCH

  1. Dzieciom nie należy powierzać kopania rowów i dołów oraz wykonywania jakichkolwiek czynności w wykopach.

X. PRACE W SZKODLIWYCH WARUNKACH, W TYM W HAŁASIE I ZAPYLENIU

  1. Dzieci nie mogą przebywać w środowisku o dużym natężeniu hałasu, niedostatecznym oświetleniu, w pomieszczeniach zapylonych pyłami pochodzenia roślinnego oraz wykonywać czynności narażających je na kontakt z chorobotwórczymi czynnikami biologicznymi (bakteriami, roztoczami, pasożytami zwierzęcymi, grzybami).

XI. PRACE OBCIĄŻAJĄCE UKŁAD KOSTNO-STAWOWY, W TYM DŹWIGANIE I PRZENOSZENIE

  1. Dzieci nie powinny wykonywać prac wymuszających długotrwałe przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała.
  2. Dzieci nie powinny uczestniczyć w czynnościach związanych z dźwiganiem i ręcznym przenoszeniem ciężkich przedmiotów.

Mając na uwadze życie i zdrowie najmłodszych, własne dobro oraz swoich bliskich, przestrzegajmy zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym i nie powierzajmy dzieciom zadań, które wiążą się z pracami z „Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej Kasy www.gov.pl/krus i zapoznawania się z aktualnościami dotyczącymi świadczeń, ubezpieczeń społecznych rolników, ubezpieczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz prewencji wypadkowej.

PT KRUS Oleśnica, czerwiec 2024 r.
Samodzielny Inspektor Grzegorz Juskowiak

Opracowano na podstawie materiałów prewencyjnych KRUS.

Galeria zdjęć